Why Olive Oil Is So Expensive? [3 Reasons]

Why Olive Oil Is So Expensive?

As an Amazon Associate we earn from qualifying purchases.

Olive oil is the most widely used vegetable oil in the world. It is produced by grinding olives and extracting their juice, which will then be filtered to get rid of the pulp.

Olive oil is classed as a monounsaturated fat, which means it contains good cholesterol or saturated fats.

In this post, we’ll talk about why olive oil is so expensive?

Let’s talk about it!

Why Olive Oil Is So Expensive?

Olive oil is a very popular product and it can be quite expensive, so why is it so? Why olive oil costs more than other products, such as canola or sunflower oil?

Olive oil has been used as an ancient medicine for thousands of years. Therefore, there are many health benefits that include antioxidants, vitamins A & E.

The kind of health benefits the olive oil provides is the reasons that it cost more than the other oils. Also, its farming is not that easy because olive is quite a sensitive vegetable and should be carried properly or otherwise this can cause serious trouble when it comes to producing olive oil especially extra virgin olive oil.

3 Best Olive Oils To Get

1.      Health Benefits

Olive oil is one of the most amazing foods on earth. It’s used in almost every region, and it has stood the test of time as one of the main staples in Mediterranean cooking.

Most Americans are aware that olive oil is good for their health, but they don’t really know why.

The benefits are mainly linked to olive oil being a natural anti-inflammatory food. Inflammation is an underlying factor in many serious health conditions, including cancer, cardiovascular disease, diabetes and Alzheimer’s disease. The antioxidants found in extra virgin olive oil reduce inflammation and help prevent these diseases.

And because of these various health benefits, olive oil is expensive.

2.      Farming Is Tough

Olive oil is one of the healthiest oils you can consume, yet its cost keeps most people from using it on a regular basis. The price of this oil makes it seem like something that only the wealthy can afford to use as part of their daily routine.

There are several reasons for the high price tag of olive oil but one of the most common is its farming.

It takes 50-200 gallons of olives to make one gallon of olive oil; and, farming olives requires a lot of land and water (which increases production costs). This is why it’s important to find an affordable brand that you can stick to forever!

3.      Mostly Imported

Few people know that most of the olive oil in America is not really made in America.

It is imported from Europe where it’s made in big factories and then bottled in the US, which makes it much cheaper there than if you were to buy an imported bottle in the US.

Although, olives do grow in Texas, Georgia, Florida, Arizona, Oregon, Alabama, and Hawaii but they are not enough to fulfill the demand of the people.